Potrójnie ujemny rak piersi (TNBC) – są nowe metody leczenia
Choroby nowotworowe charakteryzują się zaburzonym mechanizmem kontroli podziałów komórkowych. Konsekwencją tego jest niekontrolowane namnażanie się zmienionych komórek. Rak piersi (rak sutka) to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Każdego roku diagnozowanych jest ok. 20.000 nowych przypadków. Rozróżnia się wiele typów raka piersi. Jednym z nich jest potrójnie ujemny rak piersi.
Potrójnie ujemny rak piersi
Potrójnie ujemny rak piersi (TNBC) to nowotwór, który charakteryzuje się brakiem receptorów dla hormonów steroidowych takich jak estrogeny i progesteron, a także nadekspresją białka HER-2. Szacuje się, że rak ten stanowi 15-20% nowotworów piersi u kobiet. Jest to nowotwór, który częściej dotyka kobiet młodych. W ponad połowie przypadków rak ten rozwija się u kobiet z mutacją geny BRCA1. Choroba ta ma złe rokowania i często następują jej wznowy.
Leczenie TNBC
Potrójnie ujemny rak piersi odpowiada na leczenie chemiczne. Problem wciąż stanowią jednak częste nawroty choroby. Leczenie z wykorzystaniem hormonów oraz leku zawierającym przeciwciała monoklonalne (trastuzumab) nie przynosi korzystnych efektów.
Głównym leczeniem jest więc leczenie chirurgiczne poprzez usunięcie fragmentu lub całkowitą mastektomię przeprowadzaną przez chirurgów onkologicznych. Ilość wyciętej tkanki jest uzależniona od rozmiarów guza. Po operacji stosuje się radioterapię lub chemioterapię.
Obecnie w leczeniu przedoperacyjnym i pooperacyjnym włącza się immunoterapię. Rokowania wciąż nie są jednak na takim poziomie, do którego medycyna chce dążyć. Najbardziej zaawansowane przypadki potrójnie ujemnego raka piersi, czyli te o 4 stopniu, poddawane są leczeniu paliatywnemu. Współczesna medycyna nie daje szans na wyleczenie takich przypadków.
Przed włączeniem immunoterapii połączonej z chemioterapią, należy wykonać badania molekularne w kierunku obecności na powierzchni komórek nowotworowych cząsteczki PD-L1. Tylko jej obecność kwalifikuje to włączenia leczenia z wykorzystaniem immunotechniki. Immunoterapia połączona z chemioterapią daje bardzo dobre efekty, gdy leczenie to jest wprowadzone na wczesnym etapie choroby. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, kluczem do skutecznego wyleczenia jest wczesna diagnoza.
Profilaktyka raka piersi
Profilaktyka raka piersi polega na wykonywaniu regularnych badań USG piersi u ginekologa, a po 45-50 roku życia mammografii. Ważne jest, aby USG piersi było wykonywane każdego roku już od pierwszej wizyty młodej kobiety u ginekologa.
Ponadto rozwinięciu się raka piersi sprzyja otyłość, doustne środki antykoncepcyjne, dieta wysokobiałkowa, wczesna miesiączka i późna menopauza. Czynnikami, które z kolei zmniejszają ryzyko wystąpienia raka sutka to poród przed 30 rokiem życia, karmienie piersią i regularne ćwiczenia fizyczne.