Suplementy na alergie – czy działają?

Czy istnieją suplementy na alergie?

Coraz więcej osób boryka się z różnego rodzaju nadwrażliwościami i alergiami na poszczególne czynniki. Alergie już kilka dekad temu zaczęły być nazywane chorobą cywilizacyjną. Ponadto podatność na alergie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według badań rodzic alergik to 40% ryzyka na przekazanie skłonności alergicznych dzieciom. W przypadku dwóch rodziców w ryzyko to wynosi już 60%. Oprócz leków przeciwhistaminowych i środków przeciwdziałających zagrożeniom życia przy silniejszych reakcjach istnieją też suplementy na alergie, które są produktami o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Mogą w znacznym stopniu zmniejszyć objawy lub doprowadzić nawet do ich braku w przypadku lekkich reakcji na niektóre z czynników. Mowa o każdym z typów alergii, takich jak:

– alergie wziewne, czyli najczęściej alergie na pyłki i inne czynniki, które są przez nas wdychane wraz z powietrzem,

– alergie kontaktowe, które są postacią skórną, w tym ich ciężką formą, jaką jest AZS, a pojawiają się podczas kontaktu skóry z alergenem,

– alergie pokarmowe, które jak sama nazwa mówi, objawiają się reakcjami po zjedzeniu produktu zawierającego czynnik uczulający.

AZS i suplementy na alergie?

Atopowe Zapalenie Skóry, czyli AZS jest alergią kontaktową pojawiającą się już w wieku niemowlęcym. Nie da się wyleczyć z AZS, jednak choroba ta ma to do siebie, że może wpaść w remisję nawet na wiele lat. Objawy mogą się ponownie ujawnić w przypadku silnego osłabienia organizmu często przy dodatkowej ekspozycji na alergen. Suplementy na alergie mogą jednak wspomóc na tyle, że ewentualne reakcje alergiczne będą hamowane. Jest to bardzo ważne dla chorych, gdyż AZS może prowadzić do uciążliwego świądu, pękania skóry, łuszczenia, a także być powodem dużego dyskomfortu psychicznego. Widoczne zmiany potrafią być odbierane naprawdę bardzo źle dla ludzi z otoczenia. Suplementacja przy AZS nie różni się od suplementacji przy alergiach innego rodzaju, wspomoże więc ona zarówno w tym konkretnym przypadku, jak i w przypadkach, gdy AZS jest powiązane także z innymi nadwrażliwościami oraz reakcjami na nie.

Witaminowe suplementy na alergie.

Suplementy przeciwalergiczne to wśród naturalnych różnego rodzaju ekstrakty z ziół i owoców mające działanie wyciszające, jak i hamujące wydzielanie histaminy. Niezależnie od tego, o jakich ekstraktach mówimy oraz jakie jest synergiczne działanie wszystkich zawartych w nim składników, w dużej mierze posiadają one w swoim składzie witaminy takie, jaki:

– cynk o działaniu wspomagającym przy infekcjach ogółem, jak i celując bezpośrednio w alergie, działa hamująco na procesy uwalniania histaminy,

– witamina A, której działanie w suplementach na alergie polega głównie na tym, że pomaga ona w odbudowie komórek zarówno na poziomie immunologicznym, jak i sprawdza się gojeniu ran, które mogą powstać przy AZS,

– witamina D, zwana też witaminą życia. Suplementy na alergie z witaminą D wspomagają różnicowanie komórek odpornościowych.