Pompa wodna to maszyna służąca do przenoszenia wody z jednego miejsca do drugiego

Składa się z silnika i zwykle długiej rury z otworami na obu końcach, zwanej rurami ssącymi i tłocznymi. Maszyna działa na zasadzie przekształcania ruchu obrotowego silnika w ciśnienie wywierane na płyn (ciecz). Różnica wysokości między dwoma punktami końcowymi określa, jakie ciśnienie ma zastosowanie do cieczy.

Gdzie wykorzystujemy pompy wodne

Najczęstszym zastosowaniem pomp wodnych jest przenoszenie wody z gruntu w celu nawadniania pól i dostarczania wody pitnej dla ludzi.

We współczesnym świecie pompa wodna jest ważną maszyną. Przenosi wodę ze źródła, takiego jak jezioro lub studnia, do kranu. Może się to wydawać proste, ale w tej maszynie jest znacznie więcej niż na pierwszy rzut oka.

To, czego wiele osób nie wie o pompach, to to, że działają one w dwóch różnych trybach: pompującym i cyrkulacyjnym. Pompy działają najlepiej, gdy obracają się w sposób ciągły z boku na bok, a nie tylko w górę i w dół, jak na przykład w staroświeckiej pompie do studni. To dlatego, że czyni je bardziej wydajnymi.

Jak działa pompa wodna? Pompa wodna pobiera wodę ze źródła, a następnie przetłacza ją przez rury. Pompa robi to za pomocą obracającego się wirnika. Gdy wirnik obraca się, łopatki tworzą obszar wysokiego ciśnienia, który wypycha wodę z dyszy na końcu rury.

Pompa wodna to maszyna napędzana silnikiem

Przekształca energię mechaniczną silnika w ciśnienie wywierane na wodę w celu wydobycia wody z podziemnego otworu.

Pompa wodna musi być również podłączona do źródła zasilania. Aby pompa działała, rury muszą być podłączone od maszyny i w pobliżu źródła wody. Muszą zejść głęboko pod ziemię, ponieważ muszą dotrzeć do źródła wody, które znajduje się pod ziemią. Pompa wodna może ulec awarii z wielu powodów. Jednym z głównych powodów jest nieskuteczność szczeliwa. Gdyby uszczelnienie przestało działać, doszłoby do kontaktu wewnętrznej i zewnętrznej strony pompy wodnej, co z czasem mogłoby spowodować rozwój korozji. Innym powodem są ciała obce lub brud na łopatkach wirnika i innych elementach, które mogą powodować nadmierne zużycie.

Należy pamiętać, że wszystkie części gumowe w pompie wodnej z czasem ulegają zniszczeniu, co również może prowadzić do awarii. Obejmuje to węże, uszczelki i uszczelki. Inną przyczyną awarii są brudne lub zatkane łopatki wirnika, które utrudniają przepływ wody, powodując ewentualny spadek ciśnienia, a także hałas spowodowany wibracjami i uszkodzeniem łożysk silnika. Wreszcie, zbyt wysokie napięcie w zasilaczu może być również odpowiedzialne za awarię!