Designerski namiot sferyczny

Namiot sferyczny to rodzaj namiotu w kształcie kuli. Zaletą tego typu namiotu jest to, że zapewnia dużą ilość miejsca przy danej wadze i jest bardzo wytrzymały w wietrznych warunkach. Wadą namiotu sferycznego jest to, że trudno go rozkładać i zdejmować, a także nie jest tak aerodynamiczny jak namiot tradycyjny.

Historia namiotu sferycznego

Namioty sferyczne zostały po raz pierwszy użyte przez wojsko na początku XX wieku. Były używane przez armię brytyjską podczas I wojny światowej i przez armię amerykańską podczas II wojny światowej. Po wojnie stały się popularne wśród alpinistów i odkrywców.

Pierwszym cywilnym namiotem sferycznym była kopuła geodezyjna, wynaleziona przez Buckminstera Fullera w latach 40. XX wieku. Kopuła Fullera została wykonana z trójkątnych paneli z metalu lub tworzywa sztucznego. Panele połączono ze sobą zawiasami, dzięki czemu kopułę można było otworzyć jak kwiatek.

Kopuła Fullera była mocna i lekka, ale trudno ją było ustawić i zdjąć. W latach 70. australijska firma Dome Tent International opracowała nowy typ namiotu sferycznego, zwany Domette. Domette został wykonany z dwóch warstw materiału, z kieszenią powietrzną pomiędzy nimi. Domette można by napompować pompką, a wtedy kieszeń powietrzna zapewniłaby izolację przed zimnem.

Domette był popularny wśród alpinistów i odkrywców, ale był drogi i trudny w transporcie. W latach 80. inna australijska firma o nazwie Oztent opracowała nowy typ namiotu sferycznego, zwany Oztent RV. Oztent RV został wykonany z pojedynczej warstwy materiału, z kieszenią powietrzną pomiędzy. Oztent RV mógłby być napompowany pompą, a wtedy kieszeń powietrzna zapewniłaby izolację przed zimnem. Oztent RV był lżejszy i tańszy niż Domette i szybko stał się popularny wśród wczasowiczów i turystów.

Jakie namioty sferyczne są na rynku

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów namiotów sferycznych, od tanich i wesołych po drogie i luksusowe. Niezależnie od tego, czy szukasz niedrogiej opcji na następną wyprawę na kemping, czy chcesz zaszaleć na luksusowym glampingu, na pewno znajdziesz namiot sferyczny, który będzie dla Ciebie idealny!